Elba - Co warto zobaczyć, co warto wiedzieć? Praktycznie o wyspie.
Jest to nasz pierwszy wpis z tegorocznej podróży do Włoch, szczegóły opisaliśmy w poprzednim wpisie (kliknij tu), znajdziecie tutaj praktyczne wskazówki dotyczące podróży na Elbę. Systematycznie będą pojawiały się kolejne wpisy na temat samej wyspy, plaż i jej miejscowości do których odnośniki pojawiać się będą na dole tego wpisu. Wybieracie się? Mamy nadzieję, że mogliśmy pomóc. Tym bardziej, że niewiele jest na temat samej Elby w polskim internecie.
Wyspa Elba
Jest trzecią co do wielkości wyspą we Włoszech, położona jest na Morzu Tyrreńskim niedaleko lądu (12 km) i wchodzi w skład włoskiej Toskanii. Uznawana jest za jeden z najpiękniejszych zakątków Toskanii, co nie powinno nikogo dziwić, bowiem wyspa wzdłuż swojej małej niespełna 147 km linii brzegowej oferuje praktycznie tyle samo plaż.
Plaże na Elbie
Jak już wyżej wspominaliśmy Elba posiada wzdłuż swojej małej (147 km) linii brzegowej około 150 plaż. Na północy wyspy, plaże są w większości kamieniste (np. La Padullela), chociaż znaleźliśmy także kilka piaszczystych (np. Biodola). Z kolei południe Elby obfituje w bardziej piaszczyste oraz żwirowe plaże.
* Na plażach Elby przydadzą się buty do pływania
* Ze względu na dość duże kamienie na niektórych plażach, warto dla wygody zabrać karimatę
Przelot na Elbę
Lotnisko "La Pila" znajduje się pomiędzy miejscowościami Marina di Campo, a Proccio. Z Polski na Elbę najlepiej dostać się krajowymi włoskimi liniami lotniczymi SilverAir, które dość często latają z dobrze skomunikowanymi z Polską włoskimi miastami Milanem, Florencją i Pizą.
Elba jak dojechać? Promy na Elbę - podróż samochodem na własną rękę
Oczywiście elementarnym środkiem transportu na Elbę są promy. Głównym portem promowym na lądzie jest miasto Piombinio z którego promy najczęściej pływają do stolicy Elby - Portoferraio. Nieco rzadziej, ale kilka razy dziennie można popłynąć także do Cavo czy Rio Marina. My ze względu na wybraną przez nas lokalizacje na wyspie (okolice Capoliveri) płynęliśmy do Rio Marina. Warto kupić bilety na miejscu, gdyż wychodzi taniej. Nie mamy jednak do końca pewności czy uda nam się popłynąć od razu, może się bowiem zdarzyć, że bez wcześniejszej rezerwacji wypłynięcie będzie możliwe dopiero następnym kursem.
*Prom z Piombinio do stolicy Elby płynie w granicy 1h, do Rio Marina nieco krócej - 45 min
*W trakcie rejsu na pokładzie mamy do dyspozycji telewizję oraz darmowe Wi-Fi
*Pytajcie w kasach o bilety w obie strony, przy zakupie obydwu naraz na pewno otrzymacie zniżkę
*Cena, którą płaciliśmy w maju 2016, kupując bilet na miejscu w obie strony to 130 Euro ( Piombinio-Rio Marina, samochód osobowy + 2 os. dorosłe) - Przewoźnik Toremar
* Wcześniejsze rezerwacje biletów są możliwe na stronach przewoźników Moby (klikaj tu)i Toremar (klikaj tu). Wybierając konkretną datę oraz ilość osób i rodzaj samochodu wyświetli się cena którą należy zapłacić rezerwując bilety wcześniej.
*Warto wcześniej pomyśleć, że jadąc tu samochodem możemy po drodze trafić na sytuacje losową np. korek na autostradzie i zaplanować podróż nieco wcześniej
Transport na Elbie
Autobusy i Marebusy
Na Elbie funkcjonuje dobrze rozwinięty transport publiczny, który obejmuje praktycznie całą wyspę. Przez cały rok systematycznie kursują autobusy pomiędzy najważniejszymi miejscowościami. Dodatkowo w okresie turystycznym (od czerwca do września) transport publiczny uzupełniany jest o tzw. "Marebusy", które rozszerzają trasy do plaż znajdujących się w gminach Portoferraio, Rio nell"Elba, Porto Azzuro, Capoliveri i Marciana.
Karta "ELBACARD BUS"
Turyści mający zamiar zwiedzać wyspę autobusem powinni rozważyć zakup karty "ELBACARD BUS", dzięki której mogą bez ograniczeń korzystać na wszystkich liniach autobusowych. Karta występuje w wersji jednodniowej i tygodniowej.
* Bilety kupuje się w pobliżu przystanków autobusowych. Często punktem sprzedaży jest pobliski bar, sklep czy Tabacchi (sklep z papierosami). Praktykuje się także sprzedaż biletów bezpośrednio u kierowcy, należy wówczas mieć przygotowaną odliczoną kwotę.
Taxi
Na Elbie oprócz "prywatnych przewoźników" działa legalna i oficjalna korporacja taxi, samochody wyglądają jak poniżej. Białe z widocznym oznaczeniem TAXI. Osoby zainteresowane nr. tel. do jednego z prywatnych przewoźników z okolic Capoliveri i Porto Azzurro prosimy o maila, udostępnimy nr. tel. do Pana Andrea :-)
Którą miejscowość wybrać wybierając się na Elbę?
Portoferraio
Jedne z najbardziej urokliwych plaż Elby położone są wzdłuż wybrzeża ciągnącego się na zachód od Portoferraio. To miasto portowe jest doskonale skomunikowane z lądem (mieszkańcy Elby nazywają ląd - Continent). Promy kursują regularnie do Piombinio, ale nie tylko. Popłyniemy stąd również na pobliskie Elbie wyspy Sardynię i Korsykę. Portoferraio to największe miasto Elby oraz stolica wyspy, funkcjonuje tu zatem wiele restauracji, pubów, lodziarni oraz supermarketów (np. COOP czynny 8-20:30, bez względu na włoską siestę). Wybierając stolicę wyspy jako miejsce pobytu, powinniśmy pamiętać, że w sezonie turystycznym jest tu raczej dość gwarno i tłoczno.
Lacona
W przeciwieństwie do Portoferraio, Lacona leży na południu Elby, niedaleko lotniska La Pila. Jest to typowo turystyczna miejscowość z kilkoma polami kempingowymi i małymi hotelami. Znajdziemy tu również wypożyczalnie samochodów oraz park rozrywki dla dzieci. Spora ok. 1,5 km piaszczysta plaża na którą można się dostać kilkoma wejściami z głównej drogi z pewnością przypadnie do gustu rodzinom z dziećmi, a osoby szukające romantycznych chwil spędzą miło czas na mniejszej plaży o nazwie Laconella. Lacona to dobre miejsce na spędzenie spokojnego rodzinnego wypoczynku zwłaszcza z małymi dziećmi.
Porto Azzuro
Urokliwe portowe miasteczko z typowo toskańską zabudową. Liczne malownicze uliczki w których bez trudu zjemy, zrobimy zakupy czy pospacerujemy.
Marciana i Marciana Marina
Północno - zachodnia część wyspy, gdzie położone są obie miejscowości obfituje w raczej górzysty teren, a więc pieszo raczej ciężko będzie zwiedzić wyspę, a jeśli już to będzie to utrudnione. Najpiękniejsze zakątki wyspy bez dyspozycji samochodu są stąd raczej nieosiągalne, ale nie niemożliwe. Marciana Marina to mała nadmorska mieścina, bardzo kameralna z małą piaszczystą plażą. Miasteczko jest niewielkie, lecz znajdziemy w nim wszystko co nam potrzeba, sklepy, restauracje i kilka hoteli, a także "promenadę", a właściwie dróżkę wiodącą wzdłuż miejscowości od strony portu. Z Marciany natomiast dostaniemy się kolejką linową na największy szczyt Elby - Monte Capane, co z pewnością warto zrobić wybierając się do Marciany.
Drogi na Elbie
W większości drogi na Elbie są wąskie i kręte w związku z czym niewielkie odległości pokonuje się tu znacznie dłużej. Uważamy, ze planując samochodowe wypady po wyspie, należy przyjąć średnią prędkość 40 km/h. Elba odwiedzana jest przez liczną grupę rowerzystów i kolarzy na których dodatkowo trzeba zwrócić uwagę wchodząc w zakręty. Niejednokrotnie zdarzały nam się sytuacje pędzących z naprzeciwka (choć nie tylko) rozpędzonych kolarzy. Często jadących w większych grupach. Warto zatem się nie spieszyć, nawet wtedy kiedy mamy za sobą miejscowego, który przyzwyczajony do stanu dróg, będzie siedział na tyle pojazdu, próbując za wszelką cenę nas wyprzedzić. Patrząc na mapę Elby, najgorszej jakości dróg możemy spodziewać się w terenach górzystych. W większości miast turystycznych ze względu na tłumy odwiedzających zalecamy dodatkową ostrożność. Oczywiście drogi na Elbie są bezpłatne.
Sklepy, stacje benzynowe oraz ceny na Elbie
My ze względu na częste podróżowania na północ, najczęściej zakupy robiliśmy w stolicy wyspy - Portoferraio. Funkcjonuje tam duży supermarket włoskiej sieci COOP (blisko portu), który nie zależnie od siesty panującej we Włoszech jest otwarty (8-20:30).
Ceny paliwa na Elbie z pewnością nie należą do najtańszych, ale jeśli chodzi o Włochy nie są wygórowane. W czerwcu 2016 roku kształtowały się na poziomie 1.50 Eur (Benzyna) oraz 1.30 Eur (Diesel). Niestety stacji z gazem LPG (wło. GPL) na Elbie nie znajdziemy.
Poniżej kilka zdjęć z cenami nie których produktów w sklepie, które wykonaliśmy w czerwcu 2016 roku.
Ceny w restauracjach na Elbie
Ceny samej żywności we Włoszech są wyższe niż w Polsce, a to przekłada się oczywiście na ostateczny koszt dań w kartach restauracji. W szczególności różnicę zauważymy zerkając na ceny mięs, nabiału czy pieczywa. Na pewno taniej zjemy dania typowe dla włoskiej kuchni jak np. makarony czy pizzę.
Elba jest doskonale przygotowana na przyjęcie dużej ilości gości, a więc znajdziemy na wyspie wiele lokali gastronomicznych. Małe rodzinne knajpki, puby czy duże hotelowe restauracje to wszystko czeka na turystów na miejscu.
Przykładowe ceny w restauracjach na Elbie wybranych dań - czerwiec 2016
*Pizza/ 7-9 Euro
*Dania makaronowe np. Spaghetti 5-9 Euro
*Tagliata (danie mięsne)/ 16-20 Euro
* Gałka lodów/ 1,5 - 2 Euro
*Sałatka mieszana/ 3-4 Euro
*Piwo 0,5l / 3-4 Euro
*Cola, Fanta, Sprite 0,33l/ 3 Euro
*Deser 4 Euro
Wypożyczenie samochodu na Elbie - ceny
Przykładowe ceny wynajmu na początku czerwca 2016 w Portoferraio
Fiat Panda - 35 Eur/ dzień
Fiat Grande Punto - 35 Eur/ dzień
2 osobowy Scooter - 30 Eur/ dzień
Rower - 15 Eur/dzień
Ceny parkingów na Elbie
Ceny parkingów publicznych na Elbie wahają się w zależności od miasta od 1-2 Euro za godzinę. Działa tu podobnie jak w większości Europy system parkomatowy. W odróżnieniu od parkomatów znanych nam z Polski na Elbie w pierwszej kolejności wstukujemy nr rej. pojazdu, a dopiero potem wrzucamy monety. Przy popularnych plażach dodatkowo funkcjonują prywatne parkingi zorganizowane na podwórkach pobliskich domów. Niestety są one nieco droższe i tu w zależności gdzie, zapłacimy od 2 Euro za godzinę do nawet 8 Euro za cały dzień bez możliwości wykupu oddzielnie pojedynczych godzin.
Gniazdka na Elbie
Warto przed wyjazdem na Elbę zaopatrzyć się w odpowiednią przejściówkę. Jak w większości Włoch gniazdka wyglądają jak na zdjęciu poniżej. W związku z czym nie podłączymy typowych wejść z uziemieniem (bolcem). Rezerwując zatem pobyt warto zapytać jakie rozwiązanie jest stosowane w danym hotelu czy kempingu.
Zwierzęta na Elbie
Psy na Elbie
Elba jest doskonale przygotowana na wasze czworonogi, które w większości możecie zabrać na plaże. Praktycznie w każdej restauracji spotkaliśmy się z dodatkowym "kubełkiem wody" dla psa. Większość hoteli na wyspie, także toleruje wasze pupile w pokojach.
Dzikie zwierzęta i żmije na Elbie
Niestety wymarzony urlop na wyspie zakłócić może nam jedno z kilku dziko tu żyjących zwierząt. Mamy tu dość dużą populacje dzików czy saren na które możemy trafić wybierając się na wędrówki w góry, ale też dwa rodzaje żmij z czego jedne są jadowite. W niektórych miejscach sprzedawane są zestawy pierwszej pomocy przy ukąszeniu przez żmije. My będąc 8 dni na wyspie, spotkaliśmy dwie. Jedną wysoko w górach, a drugą w drodze na plażę Laconella. Wędrując szlakami warto stąpać nieco głośniej, aby odstraszyć pełzające gady.
Więcej na naszym Instagramie
Co jeszcze warto zobaczyć na Elbie?
*Aquarium w Marina di Campo <kliknij tu>
*Muzeum Napoleona
*Capoliveri - wpis na naszym blogu <kliknij tu>
*Porto Azzurro <kliknij tu>
*Sant'Andrea - wpis na naszym blogu <kliknji tu>
*Portoferraio
*Marciana
*Marciana Marina
*Plaże Elby według M&M cz. I <kliknij tu> , cz. II <kliknij tu>, cz. III <kliknij tu>
*Teranerra <kliknij tu>
*Kolejka na Monte Capane (Cabinovia)
Wyspa Elba Mapa z zaznaczonymi najważniejszymi miejscowościami, plażami i punktami widokowymi
Po kliknięciu w mapę zdjęcie się powiększy
Lago di Braies (jezioro Braies) w Dolomitach - Informacje
Toskania - Jak zorganizować niezapomniany weekend
Sardynia samochodem - prom, ceny, informacje praktyczne
Plaża La Padulella, okolice Portoferraio na Elbie |
Wyspa Elba
Jest trzecią co do wielkości wyspą we Włoszech, położona jest na Morzu Tyrreńskim niedaleko lądu (12 km) i wchodzi w skład włoskiej Toskanii. Uznawana jest za jeden z najpiękniejszych zakątków Toskanii, co nie powinno nikogo dziwić, bowiem wyspa wzdłuż swojej małej niespełna 147 km linii brzegowej oferuje praktycznie tyle samo plaż.
Plaże na Elbie
Jak już wyżej wspominaliśmy Elba posiada wzdłuż swojej małej (147 km) linii brzegowej około 150 plaż. Na północy wyspy, plaże są w większości kamieniste (np. La Padullela), chociaż znaleźliśmy także kilka piaszczystych (np. Biodola). Z kolei południe Elby obfituje w bardziej piaszczyste oraz żwirowe plaże.
* Na plażach Elby przydadzą się buty do pływania
* Ze względu na dość duże kamienie na niektórych plażach, warto dla wygody zabrać karimatę
Lotnisko "La Pila" znajduje się pomiędzy miejscowościami Marina di Campo, a Proccio. Z Polski na Elbę najlepiej dostać się krajowymi włoskimi liniami lotniczymi SilverAir, które dość często latają z dobrze skomunikowanymi z Polską włoskimi miastami Milanem, Florencją i Pizą.
Elba jak dojechać? Promy na Elbę - podróż samochodem na własną rękę
Oczywiście elementarnym środkiem transportu na Elbę są promy. Głównym portem promowym na lądzie jest miasto Piombinio z którego promy najczęściej pływają do stolicy Elby - Portoferraio. Nieco rzadziej, ale kilka razy dziennie można popłynąć także do Cavo czy Rio Marina. My ze względu na wybraną przez nas lokalizacje na wyspie (okolice Capoliveri) płynęliśmy do Rio Marina. Warto kupić bilety na miejscu, gdyż wychodzi taniej. Nie mamy jednak do końca pewności czy uda nam się popłynąć od razu, może się bowiem zdarzyć, że bez wcześniejszej rezerwacji wypłynięcie będzie możliwe dopiero następnym kursem.
*Prom z Piombinio do stolicy Elby płynie w granicy 1h, do Rio Marina nieco krócej - 45 min
*W trakcie rejsu na pokładzie mamy do dyspozycji telewizję oraz darmowe Wi-Fi
*Pytajcie w kasach o bilety w obie strony, przy zakupie obydwu naraz na pewno otrzymacie zniżkę
*Cena, którą płaciliśmy w maju 2016, kupując bilet na miejscu w obie strony to 130 Euro ( Piombinio-Rio Marina, samochód osobowy + 2 os. dorosłe) - Przewoźnik Toremar
* Wcześniejsze rezerwacje biletów są możliwe na stronach przewoźników Moby (klikaj tu)i Toremar (klikaj tu). Wybierając konkretną datę oraz ilość osób i rodzaj samochodu wyświetli się cena którą należy zapłacić rezerwując bilety wcześniej.
*Warto wcześniej pomyśleć, że jadąc tu samochodem możemy po drodze trafić na sytuacje losową np. korek na autostradzie i zaplanować podróż nieco wcześniej
Promy czekające w porcie Portoferraio |
Autobusy i Marebusy
Na Elbie funkcjonuje dobrze rozwinięty transport publiczny, który obejmuje praktycznie całą wyspę. Przez cały rok systematycznie kursują autobusy pomiędzy najważniejszymi miejscowościami. Dodatkowo w okresie turystycznym (od czerwca do września) transport publiczny uzupełniany jest o tzw. "Marebusy", które rozszerzają trasy do plaż znajdujących się w gminach Portoferraio, Rio nell"Elba, Porto Azzuro, Capoliveri i Marciana.
Karta "ELBACARD BUS"
Turyści mający zamiar zwiedzać wyspę autobusem powinni rozważyć zakup karty "ELBACARD BUS", dzięki której mogą bez ograniczeń korzystać na wszystkich liniach autobusowych. Karta występuje w wersji jednodniowej i tygodniowej.
* Bilety kupuje się w pobliżu przystanków autobusowych. Często punktem sprzedaży jest pobliski bar, sklep czy Tabacchi (sklep z papierosami). Praktykuje się także sprzedaż biletów bezpośrednio u kierowcy, należy wówczas mieć przygotowaną odliczoną kwotę.
Taxi
Na Elbie oprócz "prywatnych przewoźników" działa legalna i oficjalna korporacja taxi, samochody wyglądają jak poniżej. Białe z widocznym oznaczeniem TAXI. Osoby zainteresowane nr. tel. do jednego z prywatnych przewoźników z okolic Capoliveri i Porto Azzurro prosimy o maila, udostępnimy nr. tel. do Pana Andrea :-)
Postój taksówek w Portoferraio |
Portoferraio
Jedne z najbardziej urokliwych plaż Elby położone są wzdłuż wybrzeża ciągnącego się na zachód od Portoferraio. To miasto portowe jest doskonale skomunikowane z lądem (mieszkańcy Elby nazywają ląd - Continent). Promy kursują regularnie do Piombinio, ale nie tylko. Popłyniemy stąd również na pobliskie Elbie wyspy Sardynię i Korsykę. Portoferraio to największe miasto Elby oraz stolica wyspy, funkcjonuje tu zatem wiele restauracji, pubów, lodziarni oraz supermarketów (np. COOP czynny 8-20:30, bez względu na włoską siestę). Wybierając stolicę wyspy jako miejsce pobytu, powinniśmy pamiętać, że w sezonie turystycznym jest tu raczej dość gwarno i tłoczno.
Widok z tarasu widokowego w Portoferraio |
W przeciwieństwie do Portoferraio, Lacona leży na południu Elby, niedaleko lotniska La Pila. Jest to typowo turystyczna miejscowość z kilkoma polami kempingowymi i małymi hotelami. Znajdziemy tu również wypożyczalnie samochodów oraz park rozrywki dla dzieci. Spora ok. 1,5 km piaszczysta plaża na którą można się dostać kilkoma wejściami z głównej drogi z pewnością przypadnie do gustu rodzinom z dziećmi, a osoby szukające romantycznych chwil spędzą miło czas na mniejszej plaży o nazwie Laconella. Lacona to dobre miejsce na spędzenie spokojnego rodzinnego wypoczynku zwłaszcza z małymi dziećmi.
Porto Azzuro
Urokliwe portowe miasteczko z typowo toskańską zabudową. Liczne malownicze uliczki w których bez trudu zjemy, zrobimy zakupy czy pospacerujemy.
Marciana i Marciana Marina
Północno - zachodnia część wyspy, gdzie położone są obie miejscowości obfituje w raczej górzysty teren, a więc pieszo raczej ciężko będzie zwiedzić wyspę, a jeśli już to będzie to utrudnione. Najpiękniejsze zakątki wyspy bez dyspozycji samochodu są stąd raczej nieosiągalne, ale nie niemożliwe. Marciana Marina to mała nadmorska mieścina, bardzo kameralna z małą piaszczystą plażą. Miasteczko jest niewielkie, lecz znajdziemy w nim wszystko co nam potrzeba, sklepy, restauracje i kilka hoteli, a także "promenadę", a właściwie dróżkę wiodącą wzdłuż miejscowości od strony portu. Z Marciany natomiast dostaniemy się kolejką linową na największy szczyt Elby - Monte Capane, co z pewnością warto zrobić wybierając się do Marciany.
Drogi na Elbie
W większości drogi na Elbie są wąskie i kręte w związku z czym niewielkie odległości pokonuje się tu znacznie dłużej. Uważamy, ze planując samochodowe wypady po wyspie, należy przyjąć średnią prędkość 40 km/h. Elba odwiedzana jest przez liczną grupę rowerzystów i kolarzy na których dodatkowo trzeba zwrócić uwagę wchodząc w zakręty. Niejednokrotnie zdarzały nam się sytuacje pędzących z naprzeciwka (choć nie tylko) rozpędzonych kolarzy. Często jadących w większych grupach. Warto zatem się nie spieszyć, nawet wtedy kiedy mamy za sobą miejscowego, który przyzwyczajony do stanu dróg, będzie siedział na tyle pojazdu, próbując za wszelką cenę nas wyprzedzić. Patrząc na mapę Elby, najgorszej jakości dróg możemy spodziewać się w terenach górzystych. W większości miast turystycznych ze względu na tłumy odwiedzających zalecamy dodatkową ostrożność. Oczywiście drogi na Elbie są bezpłatne.
Sklepy, stacje benzynowe oraz ceny na Elbie
My ze względu na częste podróżowania na północ, najczęściej zakupy robiliśmy w stolicy wyspy - Portoferraio. Funkcjonuje tam duży supermarket włoskiej sieci COOP (blisko portu), który nie zależnie od siesty panującej we Włoszech jest otwarty (8-20:30).
Typowa stacja benzynowa na Elbie |
Poniżej kilka zdjęć z cenami nie których produktów w sklepie, które wykonaliśmy w czerwcu 2016 roku.
Przykładowe ceny na Elbie |
Przykładowe ceny na Elbie |
Przykładowe ceny na Elbie |
Przykładowe ceny na Elbie |
Przykładowe ceny na Elbie |
Przykładowe ceny na Elbie |
Ceny samej żywności we Włoszech są wyższe niż w Polsce, a to przekłada się oczywiście na ostateczny koszt dań w kartach restauracji. W szczególności różnicę zauważymy zerkając na ceny mięs, nabiału czy pieczywa. Na pewno taniej zjemy dania typowe dla włoskiej kuchni jak np. makarony czy pizzę.
Elba jest doskonale przygotowana na przyjęcie dużej ilości gości, a więc znajdziemy na wyspie wiele lokali gastronomicznych. Małe rodzinne knajpki, puby czy duże hotelowe restauracje to wszystko czeka na turystów na miejscu.
Przykładowe ceny w restauracjach na Elbie wybranych dań - czerwiec 2016
*Pizza/ 7-9 Euro
*Dania makaronowe np. Spaghetti 5-9 Euro
*Tagliata (danie mięsne)/ 16-20 Euro
* Gałka lodów/ 1,5 - 2 Euro
*Sałatka mieszana/ 3-4 Euro
*Piwo 0,5l / 3-4 Euro
*Cola, Fanta, Sprite 0,33l/ 3 Euro
*Deser 4 Euro
Tagliata z wołowiny |
Przykładowe ceny wynajmu na początku czerwca 2016 w Portoferraio
Fiat Panda - 35 Eur/ dzień
Fiat Grande Punto - 35 Eur/ dzień
2 osobowy Scooter - 30 Eur/ dzień
Rower - 15 Eur/dzień
Ceny parkingów na Elbie
Ceny parkingów publicznych na Elbie wahają się w zależności od miasta od 1-2 Euro za godzinę. Działa tu podobnie jak w większości Europy system parkomatowy. W odróżnieniu od parkomatów znanych nam z Polski na Elbie w pierwszej kolejności wstukujemy nr rej. pojazdu, a dopiero potem wrzucamy monety. Przy popularnych plażach dodatkowo funkcjonują prywatne parkingi zorganizowane na podwórkach pobliskich domów. Niestety są one nieco droższe i tu w zależności gdzie, zapłacimy od 2 Euro za godzinę do nawet 8 Euro za cały dzień bez możliwości wykupu oddzielnie pojedynczych godzin.
Przykładowy parking na Elbie |
Warto przed wyjazdem na Elbę zaopatrzyć się w odpowiednią przejściówkę. Jak w większości Włoch gniazdka wyglądają jak na zdjęciu poniżej. W związku z czym nie podłączymy typowych wejść z uziemieniem (bolcem). Rezerwując zatem pobyt warto zapytać jakie rozwiązanie jest stosowane w danym hotelu czy kempingu.
Zwierzęta na Elbie
Psy na Elbie
Elba jest doskonale przygotowana na wasze czworonogi, które w większości możecie zabrać na plaże. Praktycznie w każdej restauracji spotkaliśmy się z dodatkowym "kubełkiem wody" dla psa. Większość hoteli na wyspie, także toleruje wasze pupile w pokojach.
Dzikie zwierzęta i żmije na Elbie
Niestety wymarzony urlop na wyspie zakłócić może nam jedno z kilku dziko tu żyjących zwierząt. Mamy tu dość dużą populacje dzików czy saren na które możemy trafić wybierając się na wędrówki w góry, ale też dwa rodzaje żmij z czego jedne są jadowite. W niektórych miejscach sprzedawane są zestawy pierwszej pomocy przy ukąszeniu przez żmije. My będąc 8 dni na wyspie, spotkaliśmy dwie. Jedną wysoko w górach, a drugą w drodze na plażę Laconella. Wędrując szlakami warto stąpać nieco głośniej, aby odstraszyć pełzające gady.
Żmija spotkana w drodze na plażę Laconella |
Więcej na naszym Instagramie
Co jeszcze warto zobaczyć na Elbie?
*Aquarium w Marina di Campo <kliknij tu>
*Muzeum Napoleona
*Capoliveri - wpis na naszym blogu <kliknij tu>
*Porto Azzurro <kliknij tu>
*Sant'Andrea - wpis na naszym blogu <kliknji tu>
*Portoferraio
*Marciana
*Marciana Marina
*Plaże Elby według M&M cz. I <kliknij tu> , cz. II <kliknij tu>, cz. III <kliknij tu>
*Teranerra <kliknij tu>
*Kolejka na Monte Capane (Cabinovia)
Wyspa Elba Mapa z zaznaczonymi najważniejszymi miejscowościami, plażami i punktami widokowymi
Po kliknięciu w mapę zdjęcie się powiększy
mapa Elby |
Zobacz także:
Lago di Braies (jezioro Braies) w Dolomitach - Informacje
Toskania - Jak zorganizować niezapomniany weekend
Sardynia samochodem - prom, ceny, informacje praktyczne
O jak mi miło było wrócić z Wami na Elbę. Ta wyspa ma w sobie coś niezwykłego, chętnie pojechałabym tam na tydzień, bo jeden dzień to stanowczo za mało:(
OdpowiedzUsuńPozdrawiam:)
Siedem dni to też mało 😉 Naszym zdaniem, żeby lepiej poznać wyspę i troszkę odpocząć potrzeba dwóch tygodni. Zresztą apetyt rośnie w miarę jedzenia. 😀 Pozdrawiamy
UsuńDużo tych przydatnych informacji uzbieraliście :) Na pewno, gdybym wybierała się na Elbę to zerknę tu raz jeszcze, aby znaleźć to, co mnie interesuje.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :)
Super o to chodziło☺
Usuńnam się dotrzeć na Elbę się nie udało i bardzo żałuję, bo wygląda świetnie. ;) trochę drogo, ale generalnie we Włoszech tanio nie jest. czekam na dalszy ciąg. ;)
OdpowiedzUsuńpozdrawiam serdecznie.
Niestety tanio nie jest, ale za to pięknie ☺
UsuńWitam, czy byliście na północy Elby? interesuje mnie Nisporto.
OdpowiedzUsuńNa północny Elby owszem byliśmy, niestety nie w Nisporto. Nasz plan podróży wraz z odwiedzonymi przez nas miejscami, można doczytać pod tym linkiem : http://www.travelek24.pl/2016/05/powrot-do-woch-prolog-przed-nami.html#more
UsuńŚwietne zestawienie bardzo przydatnych informacji. Ile kosztuje taki zestaw w razie ukąszenia przez żmiję ?
OdpowiedzUsuńDziękujemy za komentarz, niestety nie wiemy jaki jest koszt takiego zestawu, gdyż sami nie kupowaliśmy.
UsuńWlasnie jestesmy na wyspie Elba, jest szczyt sezonu. Ceny paliw €1.64, znalezienie parkingu graniczy z cudem, ceny za parking w zaleznosci od miejsca €10-15 za dzien .Trzeba tez uwazac na parkowanie wzdluz ulicy bo kola nie moga byc na bialej linii (samochod ma sie miescic za linia), do tego trzeba parkowac zgodnie z kierunkiem jazdy (my zaparkowalismy 'pod prad ' w wyznaczonym miejscu i dostalismy mandat).
OdpowiedzUsuńWyspa piekna i 7 nocy to zdecydowanie za malo, mysle, ze dwa tygodnie zeby zwiedzic i troche odpoczac byly by super.
Cena za prom na 1 sierpien za 4 osoby i samochod to €150, kupione online z dwumiesiecznym wyprzedzeniem
Świetny wpis :) Dziękuję za dużą dawkę praktycznych informacji. Czy jesteście w stanie określić jaka jest mniej więcej różnica w cenie za prom przy kupnie w kasie a internetowo?
OdpowiedzUsuńDziękujemy za komentarz. Różnica w cenie promu na Elbę wynosiła wówczas ok. 10%.
UsuńGreetings! Very useful advice within this article!
OdpowiedzUsuńIt is the little changes that will make the most important changes.
Many thanks for sharing!